Lasersko pomlajevanje je kozmetični poseg za izboljšanje videza kože z uporabo laserske tehnologije. Postopek vključuje uporabo laserja za odstranjevanje zunanje plasti kože, kar spodbuja rast novih celic in proizvodnjo kolagena.
Lasersko pomlajevanje se lahko uporablja za zdravljenje različnih težav s kožo, vključno z gubami, poškodbami zaradi sonca, brazgotinami od aken in starostnimi pegami. Postopek lahko izvajamo na obrazu, vratu, rokah in drugih delih telesa.
Obstajajo različne vrste laserskih postopkov pomlajevanja, vključno z ablativnimi in neablativnimi možnostmi. Ablativni laserji odstranijo zgornjo plast kože, medtem ko neablativni laserji prodrejo v kožo, ne da bi poškodovali površinsko plast. Izbira laserske terapije je odvisna od problema, tipa kože in želenega rezultata. Lasersko pomlajevanje lahko izvaja le usposobljen zdravnik specialist, na primer dermatolog.
V 75% primerov boja proti kožnim napakam lahko laser nadomesti injekcije in operacijo
Prednosti in slabosti laserske kozmetologije
Prednosti
Neinvazivna
Lasersko pomlajevanje kože je neinvaziven postopek, ki ne zahteva kirurškega posega ali rezov, običajno pa ni potrebe po anesteziji. To odpravlja kirurška tveganja - alergije na anestezijo, infekcijske zaplete.
Spodbuja proizvodnjo kolagena
Lasersko pomlajevanje kože spodbuja nastajanje kolagena, beljakovine, ki koži daje elastičnost. Lahko izboljša teksturo in čvrstost kože, zaradi česar je videti mlajša in bolj zdrava.
Minimalni čas okrevanja
Lasersko pomlajevanje kože običajno zahteva minimalen čas okrevanja. Bolniki se lahko hitro vrnejo k vsakodnevnim dejavnostim.
Napake
Potrebnih je več zdravljenj
Čeprav so nekatere izboljšave lahko opazne po enem zdravljenju, večina bolnikov potrebuje več sej, da dosežejo želene rezultate. Zaradi tega je lahko zdravljenje dražje in dolgotrajnejše.
Lahko je boleče
Lasersko pomlajevanje kože je lahko za nekatere bolnike neprijetno ali celo boleče, odvisno od intenzivnosti posega in občutljivosti kože.
Tveganje neželenih učinkov
Kot vsako medicinsko zdravljenje tudi lasersko pomlajevanje kože prinaša tveganje stranskih učinkov. To lahko vključuje rdečico, oteklino, podplutbe in brazgotine. V redkih primerih lahko postopek povzroči poškodbe kože ali spremembe pigmentacije kože.
Indikacije in kontraindikacije za lasersko pomlajevanje
Indikacije za lasersko pomlajevanje
- majhne in globoke izrazne gube;
- Starostne pege in motnje pigmentacije;
- Brazgotine zaradi aken ali drugih kožnih bolezni;
- Neenakomerna tekstura in ton kože;
- Couperous vaskularna mreža;
- Groba ali pusta koža.
Kontraindikacije za lasersko pomlajevanje
- Nosečnost ali dojenje;
- okužbe kože (herpes, herpes);
- Aktivne akne, rozacea, psoriaza, ekcem;
- Uporaba nekaterih zdravil, kot je izotretinoin (Accutane);
- Nagnjenost k keloidnim brazgotinam;
- Kožni rak ali predrakave lezije.
Pomembno je, da se posvetujete s kvalificiranim zdravstvenim delavcem ali kozmetičnim kirurgom, da ugotovite, ali je lasersko pomlajevanje pravo za vas. Ocenijo lahko stanje vaše kože in anamnezo, da ugotovijo vaša tveganja.
Laserske tehnike pomlajevanja
Obstajajo različne metode pomlajevanja, med drugim kirurški, ultrazvočni SMAS lifting in RF lifting. Lasersko pomlajevanje je drugačno po tem, da gre za minimalno invaziven kozmetični poseg, ki uporablja lasersko tehnologijo.
Frakcijsko lasersko preplastitev
Preplastitev se izvaja s safirnim, erbijevim in frakcijskim laserjem. Frakcijski laser se uporablja za ustvarjanje mikroskopskih ran na koži, kar spodbuja naravni proces celjenja kože in pospešuje proizvodnjo novega kolagena. Frakcijska laserska preplastitev lahko pomaga zmanjšati gube, brazgotine od aken, povešeno kožo in hiperpigmentacijo.
Neablativno lasersko preplastitev
Za razliko od frakcijske laserske preplastitve, neablativna tehnologija ne odstrani kože (laserski termolifting, frakcijska fototermoliza). Laser segreva globlje plasti kože, kar spodbuja nastajanje kolagena in pomaga izboljšati teksturo in tonus kože. Neablativna laserska preplastitev je manj invazivna kot frakcijska laserska preplastitev in se pogosto uporablja za zdravljenje blagih do zmernih znakov staranja.
Terapija z intenzivno pulzno svetlobo (IPL).
IPL terapija uporablja širok spekter svetlobe za ciljanje na področja hiperpigmentacije, popokanih kapilar in drugih kožnih nepravilnosti. IPL terapija lahko pomaga tudi pri spodbujanju proizvodnje kolagena ter izboljšanju teksture in tonusa kože.
Laserska biorevitalizacija (brez injekcij)
Hialuronska kislina se injicira v kožno tkivo. Sodobna laserska tehnologija vam omogoča, da naredite brez injekcij. Pod vplivom svetlobnega sevanja se odprejo kanali, skozi katere hialuronska kislina s površine prodre v globoke plasti kože. Med postopkom se zgladi tekstura kože, zmanjšajo se obrazne gube, poveča se tonus in vlažnost kože, izboljša se polt, zmanjša vidnost peg in starostnih peg.
CO2 lasersko preplastitev
CO2 lasersko preplastitev je naprednejša oblika laserske preplastitve, ki uporablja laser z ogljikovim dioksidom za odstranjevanje zunanjih plasti kože. Ta metoda se pogosto uporablja za zdravljenje globokih gub, hudih brazgotin po aknah in drugih pomembnih znakov staranja. Brušenje se uporablja za področja, kot so dekolte, obraz, vrat in telo. Toda postopek ima daljše obdobje okrevanja in je povezan z večjimi tveganji in stranskimi učinki v primerjavi z drugimi metodami.
Priprava na lasersko pomlajevanje kože
Izberite pravo kliniko ali dermatologa
Poskrbite tudi, da boste izbrali izkušenega strokovnjaka, ki je specializiran za lasersko pomlajevanje kože.
Izogibajte se izpostavljanju soncu
Tako kot pri laserskem odstranjevanju dlak se je treba vsaj dva tedna pred posegom pomlajevanja izogibati neposrednemu izpostavljanju soncu. Porjavelost lahko poškoduje vašo kožo in postane bolj občutljiva na laser.
Nehajte uporabljati določene izdelke za nego kože
Nekateri izdelki za nego kože, kot so retinoidi in pilingi, lahko vašo kožo naredijo bolj občutljivo na laser. Te izdelke prenehajte uporabljati en teden pred posegom.
Hidracija
Pitje veliko vode v dneh pred posegom bo pomagalo ohranjati kožo hidrirano in izboljšalo rezultate laserskega zdravljenja.
Pred postopkom upoštevajte vsa navodila
Vaš estetik vam bo pred posegom dal posebna navodila. Da bi se izognili zapletom, morate upoštevati vsa priporočila specialista.
Lasersko pomlajevanje korak za korakom
Koraki postopka laserskega pomlajevanja kože se lahko razlikujejo glede na vrsto uporabljenega laserja in posebne potrebe pacienta. Vendar pa je mogoče razlikovati med nekaterimi splošnimi koraki:
Posvet: Prvi korak je naročiti se na posvet pri usposobljenem in izkušenem estetiku. Med tem posvetovanjem se razpravlja o težavah s kožo in ciljih. Zdravnik bo govoril o različnih vrstah laserjev ter o tveganjih in koristih vsakega.
Priprava: pred postopkom vam bo zdravnik morda svetoval, da se izogibate določenim zdravilom ali izdelkom za nego kože, zaradi katerih bi vaša koža postala bolj občutljiva na laser. On ali ona vam lahko tudi priporoči, da se več tednov pred posegom izogibate izpostavljanju soncu.
Nanašanje kreme za omrtvičenje: Glede na vrsto laserja in pacientovo toleranco bolečine se lahko na področje zdravljenja nanese topikalna krema za omrtvičenje.
Lasersko zdravljenje: Med postopkom zdravnik uporablja ročno lasersko napravo za dovajanje laserske energije na področje zdravljenja. Laser se premika po koži v več prehodih, pri čemer sta intenzivnost in trajanje vsakega prehoda prilagojena potrebam bolnika. Laserska energija segreva kožo, spodbuja proizvodnjo kolagena in sproži naravni proces celjenja telesa.
Nadaljnji obiski: odvisno od vrste laserskega zdravljenja bo morda potrebna serija sej za doseganje optimalnih rezultatov. Vaš zdravnik bo načrtoval kontrolne preglede, da bo spremljal vaš napredek in naredil morebitne potrebne prilagoditve vašega načrta zdravljenja.
Pomembno si je zapomniti, da je lasersko pomlajevanje kože medicinski postopek, ki ga sme izvajati le usposobljen in izkušen zdravnik. Če natančno upoštevate navodila pred in po posegu, lahko zmanjšate tveganje zapletov in dosežete najboljše rezultate.
Okrevanje po laserskem pomlajevanju kože
- Takoj po posegu lahko opazite rdečico, oteklino in rahlo pekoč občutek, podoben sončnim opeklinam. Ti simptomi lahko trajajo od nekaj ur do nekaj dni, odvisno od intenzivnosti posega;
- Med celjenjem je pomembno, da se izogibate neposrednemu izpostavljanju soncu in uporabite zaščito pred soncem širokega spektra z ZF 30 ali več, saj bo vaša koža bolj občutljiva na ultravijolične žarke;
- Morda se boste morali nekaj dni po posegu izogibati naporni vadbi in vročemu prhanju;
- Za spodbujanje celjenja in zmanjšanje tveganja okužbe naj bo tretirano območje čisto in navlaženo. Zdravnik vam bo morda priporočil posebno vlažilno kremo ali kremo za lokalno uporabo v obdobju okrevanja.
- Nastalih krast ali mehurjev ne smete loviti, saj lahko to upočasni proces celjenja in poveča tveganje za nastanek brazgotin.
Rezultate laserskega pomlajevanja kože lahko pričakujemo v nekaj dneh do nekaj tednih po posegu. Koža postopoma postane bolj gladka, napeta in mladostna.
Možne posledice laserskega pomlajevanja
Kot pri vsakem medicinskem posegu obstaja nekaj možnih tveganj in stranskih učinkov, ki se jih morate zavedati:
Rdečica in oteklina
Rdečica in oteklina tretiranega predela sta stranska učinka laserskega pomlajevanja. Izginejo v nekaj urah ali nekaj dneh po posegu.
Bolečina in nelagodje
Nekateri ljudje lahko občutijo blago do zmerno bolečino in nelagodje med posegom in po njem, kar je mogoče obvladati z zdravili proti bolečinam brez recepta ali lajšalcem bolečin, ki vam jih predpiše zdravnik.
Žulji in brazgotine
V redkih primerih lahko lasersko pomlajevanje povzroči mehurje in brazgotine, če je postopek preveč intenziven ali je koža osebe občutljiva. Ustrezna nega po posegu in upoštevanje priporočenega protokola okrevanja bosta pomagala zmanjšati tveganje za te zaplete.
Hiperpigmentacija ali hipopigmentacija
Lasersko pomlajevanje lahko povzroči tudi začasne spremembe barve kože, kot je hiperpigmentacija (zatemnitev kože) ali hipopigmentacija (posvetlitev kože). Te spremembe običajno čez čas izginejo.
Okužba
Pri vsakem posegu na koži, tudi pri laserskem pomlajevanju, obstaja nevarnost okužbe. Pomembno je, da vzdržujete tretirano območje čisto in upoštevate priporočena navodila za naknadno nego.
Kakšne rezultate lahko pričakujem po laserskem pomlajevanju?
- Izboljšana tekstura kože;
- Zategovanje kože;
- Izenači ton kože;
- Zmanjšanje velikosti por
- Zmanjšanje količine ane;
- Dvižni učinek;
- Zdrava polt, sijoča koža.